Groningen en Assen behoren tot gemeenten met minste prijsverlagingen in Noord-Nederland
Geschreven door Ronald Zuidhof RM RT op 14 september 2026Vraagprijzen worden weer vaker verlaagd op de Nederlandse woningmarkt. Binnen Noord-Nederland zijn de verschillen echter groot. In Groningen werd sinds begin 2023 bij slechts 5,6 procent van de verkochte woningen de vraagprijs tijdens het verkoopproces verlaagd. In Assen ligt dat aandeel zelfs op 4,15 procent. Daarmee behoren beide gemeenten tot de gemeenten met het laagste aandeel prijsverlagingen in Noord-Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van de landelijke makelaarskoepel Dynamis, waar Lamberink Makelaars en Adviseurs partner van is.
Ook in Emmen (6,7 procent), Leeuwarden (8,94 procent) en Meppel (9,29 procent) blijven prijsverlagingen relatief beperkt. In de noordelijke provincies als geheel werd de vraagprijs verlaagd bij 8,3 procent van de verkochte woningen in Groningen, 9,9 procent in Drenthe en 11,5 procent in Friesland.
Landelijk is eveneens een duidelijke ontwikkeling zichtbaar. In het tweede kwartaal van 2026 werd bij 8,9 procent van de verkochte woningen de vraagprijs tussentijds verlaagd, tegenover 7,5 procent een jaar eerder. Sinds het tweede kwartaal van 2025 ligt dat aandeel ieder kwartaal hoger dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
Grote verschillen binnen Noord-Nederland
Hoewel de woningmarkt in Noord-Nederland over het algemeen sterk blijft, laten de cijfers zien dat de verschillen tussen gemeenten aanzienlijk zijn. In verschillende landelijke gemeenten worden vraagprijzen vaker aangepast dan in de grotere steden.
"De verschillen binnen Noord-Nederland zijn groot. In steden als Groningen, Assen, Emmen, Leeuwarden en Meppel zien we dat woningen vaak goed aansluiten bij de vraag vanuit de markt. In andere delen van Noord-Nederland moeten verkopers hun vraagprijs vaker bijstellen. Dat onderstreept hoe belangrijk een vraagprijs is die past bij de lokale markt en de doelgroep van de woning." Ronald Zuidhof, makelaar en taxateur bij Lamberink Makelaars en Adviseurs
Markt blijft sterk, maar kopers worden kritischer
De ontwikkeling is opvallend, omdat de koopwoningmarkt nog altijd krap is. Toch lijkt de ruimte voor verkopers om hoog in te zetten kleiner te worden. Vooral aan de bovenkant van de woningmarkt worden vraagprijzen relatief vaak bijgesteld. Vanaf 1 miljoen euro gebeurt dit bij ruim één op de vijf woningen.
"Ook in Noord-Nederland zien we dat kopers kritischer zijn geworden. Woningen die vanaf het begin realistisch geprijsd zijn, trekken nog altijd veel belangstelling. Een goede prijsstrategie blijft daarom essentieel voor een succesvol verkooptraject." Ronald Zuidhof, makelaar en taxateur bij Lamberink Makelaars en Adviseurs
Geen omslag op de woningmarkt
De toename van het aantal prijsverlagingen betekent volgens Dynamis niet dat woningprijzen nu breed dalen. De cijfers wijzen eerder op een veranderende verhouding tussen de oorspronkelijke prijsverwachting van verkopers en wat kopers bereid zijn te betalen.
Dat beeld verschilt sterk per prijsklasse. Woningen vanaf 1 miljoen euro die zonder prijsverlaging werden verkocht, brachten in het tweede kwartaal van 2026 gemiddeld nauwelijks meer op dan de vraagprijs. Bij woningen onder de 300.000 euro lag de uiteindelijke verkoopprijs gemiddeld 7 procent hoger.
'De ontwikkeling van de hypotheekrente kan de betaalbaarheid de komende tijd verder onder druk zetten,' benadrukt Pustjens. 'Bij gelijkblijvende maandlasten kunnen huishoudens bij een hogere rente minder lenen. Als de ruimte om te bieden daardoor afneemt, kunnen verkopers vaker genoodzaakt zijn hun oorspronkelijke prijsverwachting bij te stellen.'
Over het onderzoek
Dynamis analyseerde voor dit onderzoek koopwoningtransacties van 1 januari 2023 tot en met 30 juni 2026 en het woningaanbod op 24 augustus 2026 op basis van NVM/Brainbay-data. De ontwikkeling door de tijd is gebaseerd op verkochte woningen. Voor regionale uitsplitsingen, woningtypen en prijsklassen zijn zowel transacties als het actuele aanbod onderzocht.
